Uručena priznanja „Milunka Savić”

Ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski uručila je juče priznanja „Milunka Savić” za sedam žena…

(Foto: Tanjug / Jovana Kulašević)

Ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski uručila je juče priznanja „Milunka Savić” za sedam žena koje su svojim zalaganjem doprinele razvoju u oblasti brige o porodici i očuvanju porodičnih vrednosti. Milica Đurđević Stamenkovski je u zgradi Predsedništva Srbije rekla da je Ministarstvo želelo da na praznik Materice oda priznanje ženama koje su visoko postavile lestvicu ličnog morala i hrabrosti. „Danas, kada je gotovo čitav svet posrnuo u odbrani vrednosti, ovih sedam heroina su svojim podvigom posvedočile da je u našem narodu živa snaga porodice, da se u nju veruje i da porodica u Srbiji traje i opstaje”, rekla je ministarka. Ona je naglasila da ime Milunke Savić danas živi kao simbol ženske odvažnosti i vojničke borbe za odbranu i slobodu Srbije, ali je naglasila da treba pamtiti i da je Milunka Savić „pripadala redu izuzetnih majki”. „Posvećeno je školovala preko tridesetoro dece, mahom iz siromašnih porodica, a pored svoje biološke ćerke, usvojila je još dve”, dodala je ministarka Đurđević Stamenkovski.

Među ženama koje su primile priznanje je Nada Milić iz Kraljeva, koja je u ratu 1999. godine izgubila sinove blizance, a njen treći sin je ubrzo nakon stradanja braće preminuo od tuge. Majka je porodičnu kuću pretvorila u spomen-kuću svojim palim sinovima.

Priznanje je uručeno i Ognjenki Rašić iz Kovina, koja ima 11 godina i brine o svojoj majci sa kojom živi u teškim socijalnim uslovima, a pored brige o imanju i uzgajanja stoke, ona i šije, priprema ručak i odličan je đak.

Dobitnica priznanja je i Jelena Krnić iz Sečnja, koja je prirodnim putem rodila najpre sina, zatim blizance, a potom i trojke, koje odgaja sa suprugom Milošem.

Priznanje je uručeno i Dragani Bojović Jović iz Beograda, specijalisti ginekologije i akušerstva u GAK „Narodni front” i članici odeljenja za vantelesnu oplodnju te klinike, tokom čijeg rada je na svet došlo više od 2.000 beba na toj klinici. Dr Bojović Jović je prošla šest neuspešnih pokušaja vantelesne oplodnje, ali je svoj život posvetila ženama u borbi za potomstvo.

Dragani Grubić iz Stare Pazove takođe je uručeno priznanje. Ona je rođena sa cističnom fibrozom, a uprkos svim savetima lekara zbog rizične trudnoće i ugroženog zdravlja i života, ona je ove godine rodila zdravu bebu.

Priznanje je uručeno i Dejani Bačko iz Novog Sada, koja je rođena sa teškim hendikepom i bez gornjeg ekstremiteta, ali je uprkos tome slikarka i uspešna sportistkinja, ali i porodična osoba – supruga, a od prošle godine i majka.

Tatjana Obradović iz Čačka takođe je dobitnica priznanja, a ona je majka troje dece i baka četvoro unučadi, dok u njenom domu živi i Nađa, koja je dete-leptir i koja, zahvaljujući Tatjani, živi okružena ljubavlju i pažnjom.

Ona se obratila na svečanosti dodele priznanja i tom prilikom je u ime svih dobitnika izrazila zahvalnost, te istakla da su priznanja koja su im uručena posvećena svim ljudima. Dragana Bojović Jović novinarima je rekla da je vantelesna oplodnja jedan od najemotivnijih procesa u lečenju, emotivniji od borbe sa teškim bolestima. „To je vlada prepoznala, te je otklonila veliki teret sa pleća tih žena, finansirajući sve postupke vantelesne oplodnje”, navela je lekarka. Ona je zamolila društvene subjekte da naprave „topla utočišta” za parove koji se bore da se ostvare kao roditelji.

Objavljeno: 30. 12. 2024.

Izvor: www.politika.rs

Autor: Sandra Gucijan