Leskovac: Za invalide još sedam miliona
Lokalna samouprava u Leskovcu i dogodine nastavlja brigu o svim sugrađanima. Uklanjanje raznih barijera u gradu na Veternici mnogima i te kako olakšava život.
Lokalna samouprava u Leskovcu i dogodine nastavlja brigu o svim sugrađanima. Uklanjanje raznih barijera u gradu na Veternici mnogima i te kako olakšava život.
Lokalna samouprava u Leskovcu će za finansiranje i sufinansiranje usluga koje se pružaju osobama sa invaliditetom dogodine iz budžeta izdvojiti 40 miliona dinara – sedam miliona više nego tokom 2018. – a sredstva će i nadalje biti korišćena ne samo za olakšavanje života ovoj populaciji, već i za to da im mnogi sadržaji postanu dostupniji.
U udruženjima osoba sa invaliditetom pozdravljaju napore gradske uprave da osnaži njihove članove i uključi ih u svakodnevni život. Grad na Veternici, kažu, finansira brojne programe uz pomoć kojih su razvijene mnoge nove usluge socijalne zaštite, a kao jedna od najznačajnijih se izdvojila pomoći u kući.
– Taj svojevrsni servis postoji već dve godine, finansira se iz lokalnog budžeta i moja organizacija je, ako pružalac te usluge, u postupku licenciranja. Izdvojila bih i personalnu asistenciju za odrasle osobe sa fizičkim invaliditetom, dnevne boravke za decu sa smetnjama u razvoju i starije, te usluge nazvane „pratilac deteta“ i „gestovni prevodilac“ – ističe predsednik Udruženja distrofičara Jablaničkog okruga Gordana Stojanović.
Kaže i to da Leskovac predstavlja primer dobre prakse jer je sve manje barijera na koje ljudi iz ove osetljive populacije nailaze u gradu na Veternici.
Povodom obeležavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, iz lokalne samouprave podsećaju na prilazne rampe, zvučne semafore na raskrsnicima, staze za slepe i slabovide po trotoarima… Invalidima je prilagođena i stalna postavka u ovdašnjem muzeju, a gradonačelnik Goran Cvetanović naglašava da je za svaki ovakav napredak ključno partnerstvo koje će negovati i ubuduće – bilo da je reč o savetodavno-terapijskim ili socijalno-edukativnim uslugama.
POSAO, PA SVE OSTALO
Nezaposlenost je najčešći problem, s obzirom na to da tek oko 13 odsto osoba sa invaliditetom ima stalni radni angažman. Zato je prvi čovek Leskovca apelovao na poslodavce da, ako za to imaju mogućnost, zapošljavaju i invalide, te podsetio na to da je nedavno – upravo na njegovu inicijativu – jedna slabovida osoba dobila posao na telefonskoj centrali u leskovačkoj Opštoj bolnici.
Objavljeno: 06. 12. 2018.
Izvor: www.novosti.rs
Autor: I. Mitić