PORAŽAVAJUĆE: Parking za invalide ipak nije besplatan!
Da bi osobe s invaliditetom dobile pravo na besplatno parkiranje, prema pravilniku neophodno je da imaju 80 odsto oštećenje donjih ekstremiteta, i da budu 90 do 100 odsto slabovidi
Da bi osobe s invaliditetom dobile pravo na besplatno parkiranje, prema pravilniku Sekretarijata za socijalnu zaštitu, neophodno je da, između ostalog, ispunjavaju sledeće uslove – da imaju minimum 80 odsto oštećenje donjih ekstremiteta (70 odsto, ako je u pitanju amputacija noge ili ruke) i da budu 90 do 100 odsto slabovidi!
– Objasnili su mi da moram biti ili supružnik ili staratelj slepih lica. Objašnjenje mi je zvučalo neverovatno, s obzirom na to da mi je deda 95 odsto invalid, a baba 100 odsto! Pri tom, svi primamo tuđu negu i pomoć. Moji stari veoma često idu kod lekara i ostaju tamo i po nekoliko sati, i sad vas pitam, gde da ih sačekam? Gde da ostavim automobil tako dugo? Čak i da plaćam, sama parking mesta za invalide su pogodnija, jer se nalaze odmah uz ulaz medicinskih ustanova.
Iz Sekretarijata za socijalnu zaštitu kažu da je važeći pravilnik donet 1. januara 2012. i da su upoznati s tim da je njegovo pooštravanje u odnosu na ranije godine izazvalo “izvesnu nervozu među građanima”.
– Pravilnik je takav kakav je i teško ga je menjati, a ovo što ste vi naveli samo je deo ogromnog pravilnika, koji propisuje niz uslova koje moraju građani da ispune da bi dobili pravo na besplatno parkiranje – počinje priču za Telegraf pomoćnik sekretara za socijalnu zaštitu Radojica Svorcan, dodajući da su u odobravanju pravilnika učestvovala čak tri Sekretarijata: Sekretarijat za socijalnu zaštitu, zdravstvo i saobraćaj.
Kako Svorcan navodi, građane dodatno zbunjuje i to što se ne uvažavaju zbirovi invaliditeta.
– Ljudi često ne razumeju da jednostavno ne mogu biti uvažavani zbirovi invaliditeta, jer bi se tako dolazilo do nerealnih cifri, prema kojima bi recimo invaliditet jedne osobe iznosio 150 odsto! – priča Svorcan.
On kaže da je malo poznato da nigde u Evropi, osim u Srbiji i Holandiji, nema pojedinačnih registrovanih mesta za invalide i to prema registarskim tablicama.
Pritom, svi oni, koji misle da su oštećeni ovim pravilnikom imaju pravo na žalbu.
– Procedura je više nego jednostavna. Nezadovoljni građani najpre treba da se žale našem Sekretarijatu, mi šaljemo žalbu Gradskom veću, a ako ga ono odbije “poslednju reč” donosi Ustavni sud – objašnjava Svorcan.
Direktor sektora parking – kontrole iz JP “Parking servis” Radenko Vuković napominje za Telegraf da su nadležni iz ovog preduzeća zaduženi isključivo za “tehnički deo” priče i da se oni ne pitaju ništa o pravilniku.
– Na nama je da podelimo nalepnice osobama sa invaliditetom, koje ispunjavaju uslove po propisanom pravilniku – objašnjava Vuković i dodaje da u Beogradu ima oko 2.000 nalepnica za automobile kojima upravljaju osobe sa invaliditetom, kao i da je 5 odsto parking mesta u Beogradu namenjeno osobama sa invaliditetom.